Yardım Etmeyi Biliyor Muyuz?

YARDIM MI EGO TATMİNİ Mİ?

Bir kişiye yardım ettiğiniz de o bunun ağırlığı altında eziliyorsa, kendini kötü ve acınacak durumda hissediyorsa,  bu tam olarak yardım mı sayılır yoksa bu bir ego tatmini midir?

  • Yardım ederken, bu kişinin karşısında dünyanın en büyük fedakarlığını yapıyormuş gibi yaparsan,
  • Karşında ki kişinin egosu ile oynarsan,
  • Onun bu yardıma ihtiyacı olmasının sebeplerini ona yaptığın eleştiriler ile sürekli hatırlatırsan, bunun onun suçu olduğunu belirtirsen,
  • Farklı bir şeyler yaparsa bu yardıma ihtiyacı olmayacağını hatırlatırsan,
  • Karşındaki kişiyi bu yardımı ederken, yardımsız kalmayı tercih ettirecek kadar ezersen,

‘Senden yardım isteyen oldu mu?’ cümlesini duyma ihtimalin yüksek. Egosu sarsılan bir insanın ruh hali çok kolay anlaşılır bir ruh hali olmayabilir. Yapma bunu! Yardım etmek olumlu çok olumlu bir eylemdir. Bu eylemin olumluluğunu koruyabilmesi için belki de hiç hissettirilmeden, belki de bunu kendi başarmış gibi bile hissettirebilirsin.

Yardım eden her insan bunu bir psikoloji ile, bir amaç için yapıyor. Bu psikoloji ne olursa, olsun bazı küçük detayları unutmamak gerek. YARDIM ETMENİN KURALLARI diye bir kitap yazmayı da düşünmedim değil.

  • Amacınız sadece kendinizi daha iyi bir insan gibi hissetmek mi?
  • Çok duygusalsınız, içinizden başka türlüsü zaten gelmiyor bile mi?
  • Bu aralar başımıza hep çok kötü şeyler geldi. Bir yerlere yardım edersek, belki bu kaderi değiştiririz mi?
  • Yardım eden insan olma imajını seviyorsunuz, bunun bulunduğunuz sosyal çevrede popülerliğinizi arttırdığını mı düşünüyorsunuz?

Aslında her ne sebeple yardım ediyorsanız, edin. Fakat lütfen bazı şeyleri göz ardı etmeyin.

Çocuk esirgeme kurumlarına, nelere ihtiyaçları olduğunu sormadan, direk alımlar yapıp, gitmeyin.

Belki de aldığınız şey çocukların bıktığı bir şey. En önemlisi sakın eski kıyafetleri onlara götürmeyin. Bu onlar için rencide edici bir şey ve artık orada ki çocuklar eski kıyafet giymiyorlar.  (Hayatta iyi şeyler de oluyor yani.)

Aldığınız şey her ne ise, kişiye verin. Toplu halde çocukları toplayıp, onları ayakta bekletip, ya da birbirleri ile yarışmalarına ya da tartışmalarına sebep olacak bir ortam yaratmayın.  Bu konuda oradaki görevliler ile konuştuğunuz da size yöntem konusunda gerçekten de yardımcı oluyorlar.

Huzurevinde yarısı şeker, tansiyon ve kalp hastası olan yaşlılara, baklavalar, çikolatalar ve börekler götürmeyin. 

Amaç sadece yardım etme duygusunu tatmin etme oluyor böyle olunca. Çünkü bilakis bırakın yardım etmeyi onlara zarar veren bir durum oluyor bu. Bir de onların asıl istediğinin arkadaşça sohbetler, keyifli paylaşımlar olduğunu ne olur unutmayın.

En önemli yardım ne biliyor musunuz? Ona kendini iyi hissettirmek ve ona yardım ettiğini değil, onunla bir şeyler paylaştığını hissettirmek.  Bir şeyi unutmamak gerekiyor ki bir kişiye yardım ettiğiniz de o sizin ağırlığınız altında eziliyorsa, bu yardım sayılmaz. Bu ona iyi değil bilakis kötü ve yetersiz hissettirir.

Birde kurumsal yardım yemekleri ile ilgili cümleler kurmadan edemeyeceğim. Ne olur sokak çocukları için yardım yemeği, etkinliği düzenliyorsanız, önce o çocuklara o güzel yemekleri yedirin ve bu çocukların vakit geçirebileceği etkinlikler de düzenleyin. En azından bir tanesi ile muhabbet edin, saçını okşayın.  Sadece sosyetenin önde gelenlerinin eğlendiği bir gece de yardım toplamak biraz çiğ biraz lütufta bulunur bir durum olmuyor mu?

EN ÖNEMLİSİ SADECE KENDİMİZ VE AİLEMİZ İÇİN YAŞAMADIĞIMIZI UNUTMAYIN. 

Siz kendi çocuklarınızı istediğiniz kadar iyi okullarda okutup, her türlü sosyal ve kültürel gelişim olanaklarını önüne sunun. Aileniz için olabilecek en iyi geleceği sağlamak için birkaç yüz yılık servet yapın, eğer o çocuk bunları paylaşabileceği, bunları algılayabilecek bir toplumda yaşamazsa, mutsuz, yalnız ve bunların hiçbirinin tadını çıkaramaz bir hayat yaşıyor olur.

SOSYAL VE TOPLUMSAL SORUMLULUĞUN ARTIK SADECE REKLAM DEĞİL, HAYATIN KAÇINILMAZ BİR GERÇEĞİ OLDUĞUNU GÖRELİM.  Başkalarına yardım ederken, bunun basit bir yardım olmadığını, yardım eden içinde edilen için de çok önemli şeylere sebep olabildiğini unutmayalım.

İnsanların ‘Senden yardım isteyen oldu mu? demelerine sebep olmadan yardım edebilmeyi öğrenmeliyiz.

Share this Post!

About the Author : akademipia


Send a Comment

Your email address will not be published.