Mutlu Olmanın Formülleri

MUTLU MESUT BEN
Hayatım çok mu anlamsız? Neden mutlu olamıyorum? Nasıl mutlu olurum? Mutlu olmam için gerekenler neler? Belki de hayatımızda en çok duyduğumuz bazen de sorduğumuz sorulardı belki de. Belki de aşağıdakilere dikkat edersek mutluluk hep bizimle olur.
Anlam katmak:
Hayatımıza ne kadar farklı anlamlar katarsak, o kadar daha fazla mutlu oluruz. Herkese göre değişebilen anlamlı bir şeyin birine, topluma, hayata bir faydası olacağını düşündüğümüzde, birine dokunacağını düşündüğümüzde, daha mutlu oluyoruz. Anlamlı, dolu dolu ve kaliteli vakit geçirdiğimizde dopamin salgılıyoruz, heyecan duyuyoruz. Genelde bu heyacanı paylaştığımız insanları da hayatımıza çekiyoruz.
Resim yaparken resmin iyi olup, olmayacağını düşünmek mi? Resme konu olacak hayali, tutkuyu düşünmek mi? Yan ürün olan sanat eserini değeri kılan tek şey bu yoğunlukta hissedilen tutkudur
‘Önemli olan bütün kalbinle yapmak isteyeceğin ve sonunda kendini mutluluğa eriştirecek şeyleri keşfetmektir. Mutluluk bir yan üründür. ‘
John Stuart Mill
Acısız hayata kodlama yapmamak:
Çünkü böyle bir hayat yok. Hayatımızda bazen kötü olaylar olacak tam geçti derken belki daha kötüleri olacak ama asıl önemli olan zaten bu kötü olaylar ile nasıl baş edebildiğimiz, mücadeleden kaçmamız, bu problemleri nasıl çözdüğümüz veya çözemediğimizdir. Eğer problemi çözersek zaten çok anlamlı bir mutluluk ve güç hissederiz. Hayatın bize aksiyon olsun diye,, sıkılmayalım diye problemler sunduğunu da düşünebilirsiniz. Hiç zorlanmadığımız, mücadele etmediğimiz bir hayat ne kadar heyecan verici ve anlamlı olabilir? Küçük küçük problemler çözüldüğünde bize sonunda büyük bir katkı, anlam ve mutluluk katar.
‘Zekice göğüslenen acı sizi korur’ Nietzshce
Akışa bırakmak:
Akış roman yazarlarının karakterlerinin kendi kendilerini yazmaları gibi bir şeydir. Bazen bırakmak gerekir. Bazen kötü gibi görünen olaylar, daha kötü bir şeyin olmasını engelleyen çok önemli, etkili, güzel ve engelleyici olaylar olabilir.
‘Hayat sana rağmen değil, seninle beraber aksın. “Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir” diye endişe etme.
Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?’
Mevlana
Ana odaklanmak:
Yapılan işe odaklanmak diğer her şeyi unutmak, yaptığınız iş ne olursa olsun, işin tadını çıkarmaya ve mutlu olmaya sebep olur. Başka bir işe yoğunlaştığımızda beynin rahatsız edici uyarılarının, beyne ulaşmadığını tespit eder. BURADA ve BUANDA HER NEREDE NE YAPIYORSANIZ SADECE ONU YAPIN ONA KONSANTRE OLUN GERÇEK SADECE O AN. Geçmişi ve geleceği düşünmeyi bırakın. Geçmiş ve gelecek sizin sadece bu anı kaçırıp, mutsuz olmanıza sebep olur. Geçmişteki sevgiliyi şu anda düşünmek size ne fayda sağlar. Yarın ödenecek faturalar şu aşamada sizi sadece mutsuz eder. Oysa şimdi arkadaşlarınızla ne güzel de vakit geçiriyorsunuz, ona odaklanmayı denerseniz, gerçekten mutlu olacak ve anın tadını çıkaracaksınız.

‘Gerçekten mutlu bir insanı ararsanız, onu ancak bir tekne yaparken, bir senfoni yazarken, oğlunu eğitirken, bahçesinde yıldız çiçekleri yetiştirirken ya da Gobi Çölü’nde dinozor yumurtası ararken bulursunuz. Onu kaloriferin altına kaçan yaka düğmesini arar gibi mutluluk ararken bulamazsınız. ‘
W.Beran Wolfe
‘Tam anlamıyla mutlu olmak için gereken tek şey bu anı, geçmişteki diğer anlarla karşılaştırmayı bırakmaktır.’
Andre Gide

Başkalarını mutlu etmek
Bir insanın yüzünde yarattığınız gülümse bulaşıcıdır. Bu gülümseme size de başkalarına da bulaşır. Bir insanı başkasının mutluluğuna sebep olmak kadar içten ve huzurlu mutlu eden başka ne olabilir?
‘İnsan hayatını diğer insanların mutluluğuna, insanlığın gelişimine, iyi şeylere yöneltirse, mutluluk kendiliğinden gelir.’
John Stuart Mill

motivasyon mutluluk ana odaklanmak kendini bilmek

MUTLULUK

Kendini bilmek ve sürekli geliştirmek
Kendini tanımak en kolayı gibi görünen ama bence en zor olanı, kendimizi hatırlamakta zorlandığımız çocukluk günlerimizden birçok davranış kodlamamız var ve bu davranışların çoğunu bazen neden yaptığımızı biz bile tanımlamakta zorlanıyoruz.
Sokrates boşuna ‘Kendini bil’ dememiş. Çok basit gibi görünen bu cümle o kadar önemlidir ki; birçoğumuz kendimizi bilmeyi kolay kolay beceremediğimiz için mutsuz oluruz. Oysa kendini iyi tanımak için çaba gösteren ve bir de buna kendini geliştirmeyi ekleyen insan hep mutlu olur. Çünkü kendini sürekli geliştiren insan, huzurlu olur, insanlara karşı anlayışlı olur, insanlar tarafından sevilir. En önemlisi kendini nasıl sevdireceğini bilir. Hayatımızda bizi en iyi hissettiren şeylerden biri de sevgi olduğuna göre, kendini bilmeyen ve geliştirmeyen bir insanın gerçek sevgileri yakalama olasılığı ne kadar olabilir ki? Kendini geliştiren insan her zaman anlatacak, paylaşacak, yaşatacak yeni bir şeye sahip olduğu için insanların her zaman yanında olmak isteyeceği ve yalnız bırakmayacağı bir insan olur.

Share this Post!

About the Author : akademipia


Send a Comment

Your email address will not be published.