Mafya Etiği

MAFYANIN ETİK KODU OLUR MU?

2007 yılında,  Sicilya Mafyası Cosa Nostra’nın lideri Salvatore Lo Piccolo yakalandığında, aramalarda  10 yazılı kural ele geçirilmiş.

Mafyanın kurallar listesi:

1-Tanıştırmayı daima 3. kişiler tarafından yap.

2-Arkadaşlarının eşlerine bakma.

3-Polislerle görünme.

4-Barlara gitme.

5-Ulaşılabilir ol.

6-Atamalara saygı göster.

7-Eşlerinize saygılı olun.

8-Gerçeği söyleyin.

9-Başkalarının parasına dokunma.

10-Ailesinde polis olan bize üye olamaz.

Fidye işinin ana kuralı ‘’iki kötülük aynı anda olmaz’’; fidye amacıyla kaçırdığınız kişiyi parayı aldığınız halde öldürürseniz, bir daha kimseden para alamazsınız.

Aslında kendi iş alanınıza zarar verirsiniz ve  güveni sarsarsınız.

Bu haberi ilk okuduğum da önce tabi ki baya güldüm. Çalışma arkadaşlarımız ile üzerine çok detaylı konuşmalar yaptık.  Ama bir taraftanda bizim almamız gereken ne kadar çok yol olduğunu düşündüm. Sicilya mafyası lideri Salvatore Lo Picolo bile bunları yazmış. Peki biz ne yapıyoruz?

2003 yılında bir Fransız şirketinde çalışırken etik kod hazırlanmış ve bunun eğitimini verme  görevi bana verilmişti. O zaman her çalışanımıza ve hatta her yeni işe başlayan çalışanımıza da oryantasyon ile birlikte bu eğitimi vermiştik. Artı olarak da kodun bir kopyasını ve gerekli  dokümanları da onlara veriyorduk.

O zamanlar bu konuda konuştuğumuz şirketlerin bir çoğu bu ülkede etik zor yaklaşımındaydı. Hatta bol bol espri malzemesi de çıkartıyorlardı bu konudan. Fakat yavaş yavaş görüyorum ki artık birçok kurumsal firma ve kurumsallaşma yolunda ilerleyen firma web sayfalarında ETİK DEĞERLERİNİ ve ETİK KODLARINI paylaşıyorlar.  Biz tabi bunun bütün firmalara yayılmasını istiyoruz.

ETİK kodun şirketlere katkısı sorgulandığında öyle çok önemli konular çıkıyor ki:

  • Toplumsal ve çevresel sorumluluk
  • Kaliteli ve mutlu İnsan Kaynağı
  • Halkla İlişkiler
  • Karlı satış artışı
  • Kaliteli Ürün ve hizmet
  • Müşteri memnuniyeti
  • Risk yönetimi
  • Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Bu konuların bize sağlayacağı katkıları gözardı edemeyiz sanırım. Umarım her web sayfasında bundan sonra ETİK DEĞERLER ve ETİK KODLARI görür ve iyi uygulama örneklerini de sürekli duyarız.

MAFYA bile etik kod yazmış iken, iş dünyasının etik  kodlarını yazmak için kolları sıvamalıyız.

Share this Post!

About the Author : akademipia


Send a Comment

Your email address will not be published.