Kadın Yönetici Olmak

KADIN YÖNETİCİ OLMAK

Bir şeyin imkânsız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkânsız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya başlar.

Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar

Dr. David J. Schwartz

Hikayemiz şudur ki:

Bilim adamları pirelerin farklı yükseklikte zıplayabildiklerini görürler. Birkaçını toplayıp 30 cm yüksekliğindeki bir cam fanusun içine koyarlar. Metal zemin ısıtılır. Sıcaktan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmaya çalışırlar ama başlarını tavandaki cama çarparak düşerler. Zemin de sıcak olduğu için tekrar zıplarlar, tekrar başlarını cama vururlar. Pireler camın ne olduğunu bilmediklerinden, kendilerini neyin engellediğini anlamakta zorluk çekerler. Defalarca kafalarını cama vuran pireler sonunda o zeminde 30 santimden fazla zıpla(ya)mamayı öğrenirler.

Artık hepsinin 30 cm zıpladığı görülünce deneyin ikinci aşamasına geçilir ve tavandaki cam kaldırılır.

Zemin tekrar ısıtılır. Tüm pireler eşit yükseklikte, 30 cm zıplarlar! Üzerlerinde cam engeli yoktur, daha yükseğe zıplama imkânları vardır ama buna hiç cesaret edemezler. Kafalarını cama vura vura öğrendikleri bu sınırlayıcı ‘hayat dersi’ne sadık halde yaşarlar. Pirelerin isterlerse kaçma imkânları vardır ama kaçamazlar. Çünkü engel artık zihinlerindedir. Onları sınırlayan dış engel (cam) kalkmıştır ama kafalarındaki iç engel (burada 30cm’den fazla zıplanamaz inancı) varlığını sürdürmektedir. CAMDAN TAVAN SENDROMU oluşmuştur.

Biz kadınlar ile ilgili en önemli çözülmesi gereken konu belkide camdan tavan sendromudur. Bize öğretilenlere, kurallara, söylenenlere, geçmiş deneyimlerimize göre bazı davranış biçimlerini kodlamayı bırakıp, davranışlarımızı ve bakış açımızı duruma ve zamana göre  değiştirmemiz gerekiyor.

Rahibe Teresa, Florence Nightingale, Benazir Bhutto, Indira Gandhi, Helena Rubinstein, Coco Chanel, Amelia Earhart, Madeline Albright

Bu isimleri hayatınız da en az bir kez duymamış olma ihtimalimiz var mı?

Peki Marissa Mayer, Sheryl Sandberg ve Ursula Burns, isimleri tanıdık geliyor mu?

Bu isimler dünyaya yön veren ve çok büyük değişimlere imza atan kadınlardan sadece birkaç tanesi. Sizce bu isimlerin her zaman muhteşem hayatları mı oldu? Onlar hiç yapamayacaklarını, vazgeçmeleri gerektiğini düşünmediler mi? Onlar hep aileleri ve iş arkadaşları tarafından desteklendi ve onore mi edildi? Onlar hiç ailelerini ihmal etmenin suçluluk duygusunu yaşamadı mı?

Madeline Albright  ‘Suçluluk duygusu kadınların göbek adıdır.’  Der bir konuşmasında ama bu duygunun onun hayatının hiçbir aşamasını engellemesine de izin vermeyen yaklaşımları ile her zaman kendini göstermiştir.

Facebook CEO’su Sheryl Sandberg çocuğunu okula götürdüğünde diğer kadınların ona yaşattığı suçluluk duygusundan bahseder. Fakat bu konuyu eşi ile konuştuğunda eşinin çok farklı bir bakış açısı olduğunu farkeder.

Evet hepimiz bu duygular ile zaman zaman karşılaşıyoruz. Fakat bu duyguları yönetmek ve kendimize uygun doğru çözümleri bulmak ta bizim elimizde.

Xerox CEO’su Ursula Burns’un iyi ve mutlu bir kadın yönetici olmak için söylediklerine ara ara hatırlamak gerektiğini ve hatta bunları motto olarak bile kullanabiliriz diye düşünüyorum.

İYİ BİR EŞ BULUN

İŞ VE HAYAT DENGESİNİ KURUN

ÖNCE KENDİNİZİ DÜŞÜNÜN

SUÇLULUK DUYGUSUNA GİRMEYİN

HAYATI FAZLA CİDDİYE ALMAYIN

Kadın beyni daha farklı, bu sebeple hayata bakışı ve yaşayış şekli de farklı. Bu farklılıkların hayatın her aşamasında bize çok farklı avantajlar sağlayabileceğini önce biz farketmeliyiz, uygulamalıyız ve önümüze çıkan engellerin bizi demotive etmesine izin vermeyip, tam tersine güçlenmeliyiz. Biz bütün bunları yapabilecek güce sahibiz bunun için sadece sıradan bir gün içinde bile yaptıklarınızı düşünmeniz ve kendini sürekli geliştirmeniz gerektiğini unutmamanız bile yeterli.

Share this Post!

About the Author : akademipia


Send a Comment

Your email address will not be published.