Ego Yönetimi

Bazı insanların neden sürekli kavga ettiklerini, yeni bir şeylere sahip olmak istediklerini , nelere sahip olurlarsa olsunlar  yine de mutsuz olduklarını ve şikayet ettiklerini  zor da olsa anladım. Çünkü onlar kavga, stres ve öfke ile besleniyorlar, bu şekilde var hissediyorlar.

Peki insan neden varlığını hissetmek için böyle bir yola başvurur?

Kendini var edecek daha özel daha güzel şeyleri olmadığı için mi?

Yoksa haklı olma bağımlılığı içinde mi?

Yoksa bir türlü egolarını yönetemedikleri için mi?

Ben piyano ve bale hocalarından ders alarak, çocukluğumu geçirdim. Koleji ve üniversiteyi Amerika’da okudum. Sonra Türkiye’ye geldim ve  bu büyük bilgi birikimimi halka aktarmak istedim. Fakat görüyorum ki burada kimse beni anlayacak kapasitede değil.

Şimdi ben ne diyeyim böyle bir yaklaşımda olan  ‘bu çok önemli kişiye‘?

Böyle bir insanın mutlu olma ihtimali nedir? Bu kendini iyi birşeylere adamış gibi gösterip, aslında nasıl bir aşağılamadır?

Bu nasıl bir ego yönetememe durumudur?

Sorular, sorular…

Aslında düşününce evet ego yönetimi yaşadığımız bu rekabetçi hayatta çok zor. Ama imkansız mı?  Hayır…

Egosuz olsak ne güzel olur  değil mi?

Birçok insan ile konuştuğumuz da bunu onaylarlar. Fakat malesef bu da mümkün değil.  Egosu olmayan insanlar, aslında olmayan, yaşamayan insanlardır. Egoyu yok edemezsiniz, yok etmek istemezsiniz de, çünkü bu kendini yok etmek olur. EGO insanın özgüvenin oluşturduğu kendini sevmesi ve değer vermesiyle şekillenen bir kavramdır. Onun ancak farkına varıp, onu yönetmeye ve dengede tutmaya çalışabilirsiniz.

VE EGOMUZU YÖNETMEYİ ÖĞRENSEK GERÇEKTEN DE İYİ OLUR…

Share this Post!

About the Author : akademipia


Send a Comment

Your email address will not be published.