Çocuklar annenin mi

ÇOCUKLAR SADECE ANNEYE Mİ AİT?

BABA ETKİSİZ ELEMAN MI?

İş kanunu anneye bazı haklar tanırken babayı tamamen unutmuş, çocuğunun doğumu sırasında hiç izin vermemiş. Ama çocuğun ölümüne 3 gün izin vermiş.  Bu biraz yoruma açık bir konu değil mi? En son bununla ilgili babalara da 3 gün izin verilsin diye bir kanun teklifi verildi ama sonucunu bilmiyoruz. 3 gün ne kadar yeterli ben açıkçası çok emin değilim.

Doğum izninin 4 aydan 6 aya çıkarılmasının konuşulduğu bu dönemde babaları da konuşmanın vakti geldi bence. Babalar da doğum sonrası çocuğun yanında olmak ve anneye destek olmak istiyorlar. Bu izin tüm ailenin psikolojisi ve yapması gereken düzenlemeler için çok önemli ve gerekli. En önemlisi de toplumsal olarak baktığımız da daha iyi nesiller yetiştirmek için de gerekli.

 

Bu konu da diğer ülkelerde iyi uygulama örnekleri var.

AB ülkelerinde 2003’ten sonra en az 2 hafta olarak babalara doğum izni belirlenmiş. İngiltere Başbakanı David Cameron görevi başında 2 haftalık doğum izni kullanan ilk lider olarak örnek oldu. Gördüğüm kadarıyla bu konuda en iyi ülke aslında İsveç. Hatta izin için Anne-babalık izni adı verilmesi bile, başlı başına çok güzel ve eşitlikçi bir yaklaşım. İsveç’te çocuğu olan her anne babanın 480 gün için anne-babalık ödeneği alma hakkı var­. Baba da eğer isterse çocuğa bakmak için işe ara verebilir.  Anne ve babanın her biri için özel olarak tanınan, kullanacağı 60 gün izinleri var. Buna ek diğer günleri çiftlerden hangisi isterse kullanabiliyor.

 

Bence birçok güzel düzenleme yapılırken, bu konuda gündeme gelmeli, çocukların sadece annenin değil, babanın da olduğu unutulmamalı. Babanın da çocuk gelişimi için önemli olduğu göz ardı edilmemeli ve bizim ülkemize uygun bize yakışır bir düzenleme yapılmalı.

 

 

Share this Post!

About the Author : akademipia


Send a Comment

Your email address will not be published.